SZPARAGI

Wyczekiwane, wytęsknione… ulubione, bo zwiastują wiosnę! Dlaczego warto włączyć te warzywa swojego menu? W ich wnętrzu kryje się całkiem pokaźna ilość dobroczynnych związków.
 szparagifoto
Inulina – naturalny prebiotyk wspomagający rozwój korzystnej mikroflory jelitowej. Zmniejszenie stężenia cholesterolu oraz glukozy we krwi. Tabletki z inuliną czy kawa zbożowa z tą frakcją błonnika są dostępne w sklepie i opatrzone zazwyczaj dużym napisem SLIM albo SCHUDNIJ! Nie bez kozery. Inulina bowiem stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii jelitowych. A jako rozpuszczalny błonnik pokarmowy wiąże duże ilości wody i zwiększa masę treści pokarmowej przyspieszając przemianę materii, hamuje łaknienie i przyspiesza odczuwanie sytości.
Glutation – silny antyoksydant wpływający korzystnie na stan skóry i opóźniający procesy starzenia się organizmu, wspomaga pracę wątroby zmęczonej po zimowej tłustej diecie i zwiększa produkcję testosteronu (na wiosnę jak znalazł!) 🙂
Asparagina –  nazwa tego aminokwasu nie przypadkowo kojarzy się ze szparagami, związek ten po raz pierwszy  został wyizolowany właśnie z kłączy tego warzywa! Aminokwas ten pobudza do pracy nerki oraz działa moczopędnie.Wzmaga syntezę białek i jest potrzebna do pracy mózgu.
Dość cenną informacją jest także ta, że w 100 g (3-4 szt.) znajdziemy ledwie 18 kcal, czyli bardzo mało!
Co jeszcze? Kwas foliowy, witamina C, E, K, beta-karoten oraz potas, żelazo i wiele innych cennych składników pomocnych anemikom, starającym się o dziecko lub odchudzającym się !
Po szparagi mogą sięgać osoby na diecie odchudzającej, kobiety ciężarne, karmiące oraz dzieci po 8. miesiącu życia.
Kto powinien uważać? Osoby z jelitem wrażliwym, u których warzywo to może powodować wzdęcia oraz osoby z dną moczanową – ze względu na obecność puryn
Korzystajmy ze szparagów ile się da – przetwarzajmy je na różne sposoby, bo sezon na nie jest bardzo krótki…

szparagi

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s